Mad Team Racing

Hledej na stránce

Přejdi na obsah

Videa z 6. závodu AKR Autocrossu Generali cup 2011

Média > 2011 > Video

Vítejte v zajímavější polovině dokumentace závodů, a to videokamerami. Prvním adeptem je samozřejmě LadaŽiguli Josefa Rükra. Snímáno bylo od kapoty přes nově nainstalovaný vzduchový filtr i s efektním štítem. Kamerka Kodak Mini byla přilepena před čelním oknem a snímala šikmo přes střed vozu na levou stranu.

Já jsem to celé doplnil ještě záběrem od trati. Teď mě napadá, že fanoušci , co sledují tento web a nebyly nikdy na závodech, tak ještě neviděli Žigula z venku v akci. Tak tady je přátelé.

Druhý vůz, kde byla natvrdo přilepena kamerka, byl Renault Clio Williams Víti Křížka. Kamera byla připáskována za předním nosníkem, kde jsme si mysleli, že nebude tolik bláta a vibrací. Omyl. Bylo obojího, a vrchovatě. Proto důrazně doporučujeme: Následující video pořízené z paluby Clia může u slabších, či nemocných vyvolat zvracení nebo epileptický záchvat.

Doplňujícím je pak záběr od trati (jiná rozjížďka) jak vůbec vypadaly poměry v horní zatáčce. Povšimněte si pak nového závodníka na BMW č.235 4x4, který místním notně ujíždí. Další věc, co stojí za povšimnutí je prašnost na venku zatáčky. Když to Víťu Křížka vyneslo, tak jediný, kdo byl v tu chvíli v nezáviděníhodné pozici , tak fotograf Josef Červený. Mračno prachu ho celé pohltilo.

Ty opravdu nejzajímavější momenty (z našeho pohledu) měly teprve přijít. Shrneme si je tedy zase to takových dvou mini příběhů.

Příběh první

Jak už titulek napovídá , jedná se o převrácení vozu. Je to Peugeot 306 č.71 - Tomáše Neužila , který po boku Víti Křížka bojoval po celou dobu závodu ve skupině C o druhé až třetí místo. Ve finálové rozjížďce chytá Tomáš před zatáčkou terénní vlnu a po chvilce jízdy po dvou kolech dělá kotoul skoro na místě (anglický název pro tento kousek by asi byl BARREL ROLL) . Za povšimnutí opět stojí, že většina vozů napáskovaná do zatáčky by s vyjetím měla notné problémy i bez Tomášova kotrmelce. Úsek od startu je tak krátký, proto zde není klasické youtube-video ale postačující smyčka ve flash-videu z kamery Samsung.

Minikamera na Cliu také zaznamenala počáteční fázi kotoulu - jízdu po dvou a následné sklopení kola pod auto a přetočení.

Rozfázované to dává větší představu o tom , co se stalo…
Legenda:

1. "Chycená" terénní nerovnost
2. Levé přední kolo dostává vůz do vzduchu
3. Jízda po dvou
4. Jelikož je vůz mírně natočen do zatáčky, tak přední pravé kolo nevydrží nápor a zakusuje se.
5. Vůz pak začíná elegantní otočku

A celá akce ještě jednou , natočená další kamerou Sony přibližně z téhož místa.

Příběh druhý

Druhý příběh by skoro prošel bez povšimnutí nebýt další kamerky Kodak mini. Plnohodnotné závody už byly dojety a na pořadu dne byl ještě závod mechaniků. Team okolo modrého Favoritu jezdící skupinu A s číslem 33 také, dle naší rady pořídil toto velice užitečné záznamové zařízení a následující chvíle ji měli doslova pokřtít. Favorit totiž v průběhu závodu začal hořet. Jeho pilot-mechanik Luděk Kocián duchapřítomně zajel do prostoru, kde stojí hasiči a pojal se hasit vůz. Ti z vás, kdo už tam nebyli (přeci jen bylo už dost pozdě) si mohou prohlédnout alespoň palubní video. Kamerka byla uchycena na středovém zrcátku do úchytu na mobil.

Tímto vzrušujícím kouskem jsme uzavřeli den. Po dalším vloženém závodu Manželek a milenek a samotném vyhlášení někde po 18té hodině jsme se sbalili a tradá domů. I Když neúměrně natahovaný, přesto to byl zábavný a napínavý závod.

Jan Rükr 19.9.2011


Novinky | Mad Team | Naše stroje | Média | Download | Odkazy | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku